Marketing w mediach społecznościowych to skuteczny sposób dla każdej firmy, aby dotrzeć do potencjalnych klientów. 

Podpowiadamy jak wykorzystać platformy mediów społecznościowych, aby zbudować wizerunek marki i dotrzeć do potencjalnych klientów.

Marketing w mediach społecznościowych

Na dzień dzisiejszy główne platformy mediów społecznościowych, wykorzystywane przez firmy, to Facebook, Instagram, YouTube, LinkedIn i Twitter. Pierwsze działania firm w mediach społecznościowych miały za zadanie przekierować potencjalnych klientów do docelowych stron internetowych. Następnie witryna miała przekonwertować ruch z mediów społecznościowych na sprzedaż. W dzisiejszych czasach media społecznościowe rozwinęły się znacznie i firmy wykorzystują je na wiele różnych sposobów. Stopniowe budowanie marki w social mediach wymaga przemyślanej strategii, angażujących treści, aktywnego kontaktu z klientami oraz trafnej analityki i odpowiedniego ukierunkowania reklam. 

5 podstawowych filarów marketingu w mediach społecznościowych

Strategia

Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z mediami społecznościowymi warto spojrzeć na całość z szerszą perspektywą. Pierwszym krokiem jest przemyślana strategia.

  • Jaki masz cel? Zastanów się, jak media społecznościowe mogą pomóc Ci osiągnąć cele biznesowe. Jedni wykorzystują marketing w mediach społecznościowych do zwiększania świadomości marki. Inni używają ich do zwiększania ruchu na witrynie. Mogą również pomóc w tworzeniu społeczności wokół marki, czy posłużyć jako kanał obsługi klienta dla klientów. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się firma i jakich efektów oczekujemy.
  • Która z platform mediów społecznościowych? Do wyboru właściwej platformy, potrzebne będzie dokładne zdefiniowanie odbiorców docelowych naszej marki czy firmy. Każda platforma ma swoje określone grupy użytkowników i dzięki dobrze dobranej grupie odbiorców możemy zaangażować siły w konkretną platformę. Nie ma sensu pojawiać się w mediach społecznościowych, na których nie znajdziemy potencjalnych klientów. Główne platformy to Facebook, Instagram, Twitter, YouTube i LinkedIn. Do obsługi klienta może nam posłużyć Messenger lub WhatsApp.
  • Jakie treści chcesz udostępniać? Bardzo ważnym aspektem jest również przemyślana treść, jaką chcemy publikować. Jaki rodzaj treści przyciągnie Twoją grupę docelową? Będzie to tekst, obrazy czy filmy? Będą to treści edukacyjne czy rozrywkowe? Jaki jest nasz idealny klient? Odpowiadając na te pytania łatwiej nam będzie dobrać platformę marketingową, na jakiej warto publikować treści i stworzyć plan działań w mediach społecznościowych.

Planowanie treści i publikacja

Marketing w mediach społecznościowych dla małych firm zwykle rozpoczyna się od stałej obecności w mediach społecznościowych i regularne publikowanie treści. Obecność w mediach społecznościowych daje Twojej marce szansę na okrycie przez potencjalnych klientów na całym świecie. Z mediów społecznościowych korzysta miliony Polaków i miliardy ludzi na całym Świecie. Każdy z nich może być dla Twojej firmy potencjalnym klientem.

Publikowanie treści w social mediach jest tak proste jak udostępnianie posta na blogu firmowym. To dokładnie tak jak udostępnianie treści na osobistych profilu na Facebooku czy Instagramie. Kluczowe jest jednak odpowiednie zaplanowanie treści z wyprzedzeniem i ustalenie harmonogramu publikacji, aby nie doprowadzić do przestoju w publikacjach. Może to spowodować utratę obserwujących. Aby zapewnić maksymalny zasięg w mediach społecznościowych warto publikować angażujące treści, które polubią Twoi odbiorcy. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu.

Komunikacja i zaangażowanie

Wraz z rozwojem Twojej firmy i Twojego udziału w mediach społecznościowych, rozmowy na temat Twojej marki również będą rosły. Użytkownicy mediów społecznościowych będą komentować Twoje posty, oznaczać Twoją markę w postach i wysyłać wiadomości. Warto jest śledzić aktywność użytkowników na bieżąco i reagować na komentarze. Pozytywne komentarze zawsze są mile widziane, ale pojawią się zapewne również te negatywne. Nie możemy pozostawić ich bez odpowiedzi i musimy zaoferować wsparcie w rozwiązaniu problemu. 

Analizy i raporty

Każda platforma mediów społecznościowych oferuje narzędzia analityczne dla firm. Niezależnie od tego, jakie działania prowadzisz w social mediach, warto dowiedzieć się czy Twoje zaangażowanie przynosi efekt. Analizy i statystyki oferowane przez poszczególne platformy mediów społecznościowych zobrazują nam podstawowe wartości. Czy docieramy do większej ilości użytkowników niż w zeszłym miesiącu? Ile i jakie wzmianki pojawiają się miesięcznie o naszej marce czy firmie? Ile osób użyło hashtagu Twojej marki w swoich postach? Dobór parametrów jest wystarczający aby dowiedzieć się czy nasza strategia i działania w mediach społecznościowych przynoszą zamierzony efekt.

Reklama

Kiedy dysponujesz większymi środkami na rozwój marketingu w mediach społecznościowych, warto wziąć pod uwagę reklamę w mediach społecznościowych. Reklamy pozwalają dotrzeć do szerszej publiczności niż Ci, którzy aktualnie obserwują profil. Platformy reklamowe są obecnie tak potężne, że można dokładnie określić, komu mają być wyświetlane reklamy. Można tworzyć grupy odbiorców docelowych na podstawie danych demograficznych, zainteresowań, zachowań i nie tylko.

Platformy mediów społecznościowych stale się rozwijają. Dlatego marketing w social mediach również się zmienia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w marketingu mediów społecznościowych napisz do nas. Pomożemy Ci zbudować skuteczną strategię i wartościową markę w najpopularniejszych platformach.