Coraz częściej, pracownicy firm, cenią sobie możliwość pracy w systemie home office.

Mamy krótką poradę jak zorganizować sobie pracę zdalną. 

Czas pracy i odpoczynku

Na początku praca w domu może wydawać się ideałem: bez dojazdów do pracy, bez rozpraszających współpracowników, bez szefa nad głową. Jednak rzeczywistość dla każdego z nas może być zupełnie inna. W domu obowiązuje Cię dokładnie taki sam system czasu pracy jak w biurze. Jeżeli na co dzień pracujesz 8h (np. od 8 do 16) to w domu dokładnie tyle samo czasu poświęcasz na wykonywanie służbowych obowiązków na home office. Trzymaj się tego harmonogramu i kiedy dzień pracy dobiega końca, odłóż sprzęt i przestaw się na tryb odpoczynku. Warto pamiętać, że również na home office przysługuje nam ustawowa przerwa od pracy. Najważniejsze w tej całej sytuacji jest jednak to, że możemy być w stałym kontakcie z rodziną i nie musimy tracić kontaktu z nimi na długie godziny wyjeżdżając do biura.

Niezbędne oprogramowanie

Upewnij się, że masz zainstalowane niezbędne oprogramowanie. Ważne są nie tylko dostępy do standardowego oprogramowania, z którego korzystamy na co dzień w biurze ale również komunikatory, pozwalające na szybki kontakt z przełożonym lub współpracownikami oraz na telekonferencje. Na czas home office, warto ustalić z przełożonym jasne i łatwe do zmierzenia cele oraz system raportowania pracy. W wielu przypadkach niemożliwe jest kontrolowanie bieżących wyników pracy zdalnej.

Obszar roboczy

Nie ma potrzeby przemeblowania całego mieszkania, aby stworzyć specjalne biuro. Jeżeli mamy taką możliwość i wykorzystamy jeden z pokoi na obszar roboczy to super. Jednak nie ma takiej konieczności. Powinien to być obszar, który mentalnie przestawi Cię na tryb pracy. Nie polecamy jednak pracy na przykład w sypialni na łóżku lub na sofie przed telewizorem. Wystarczy małe biurko, stolik pod laptopa lub część stołu w jadalni. Upewnij się również, że miejsce pracy jest dobrze oświetlone.

Dress code na home office

 Jedną z największych zalet pracy w dom jest to, że możesz nosić dosłownie to, co chcesz. Nie polecamy jednak, aby to była piżama. Jeżeli na co dzień nosisz koszule i garnitur, spokojnie możesz zrezygnować z tak oficjalnego ubioru. Warto jednak zachować w miarę poważny dress code ze względu np. na możliwość nieoczekiwanej telekonferencji. Jeansy i wygodna koszula lub polówka będzie w sam raz.

Ruch to zdrowie 

Jeżeli nie masz odpowiedniego fotela biurowego, to nie koniec Świata. Jeżeli w domu pracujesz tylko okazjonalnie, wystarczy zwykłe krzesło z oparciem. Najważniejsze jednak, aby znaleźć czas żeby wstać i odejść od biurka w regularnych odstępach czasu. W tym czasie warto rozprostować kości i zapewnić odpoczynek oczom od ekranu komputera, a nawet przeprowadzić krótką gimnastykę.