Niezależnie od tego jaką firmę prowadzisz, online czy firmę lokalną, powinieneś zastanowić się nad komunikacją ze swoimi klientami poprzez bloga firmowego. Poniżej kilka przykładów, jakie korzyści może wnieść blog firmowy do Twojej działalności.

Edukuj swoich klientów. Bądź ekspertem w swojej dziedzinie.

Blog pozwala rozmawiać bezpośrednio z potencjalnymi klientami. Będąc specjalistą w swojej dziedzinie, możesz pokazać pasję do swojej firmy i produktów lub usług, które sprzedajesz. To buduje zaufanie wśród potencjalnych klientów. Blog firmowy może stać się kopalnią wiedzy dla Twoich odbiorców, jeżeli będzie prowadzony w sposób zaplanowany i konsekwentny. Zapewne w codziennej pracy klienci zwracają się do Ciebie z różnymi problemami. Opisanie na blogu tych najczęściej pojawiających się, pozwoli na to, że potencjalni klienci otrzymują od Ciebie natychmiastową odpowiedź na nurtujące ich pytania.

Przy pomocy publikacji wpisów blogowych możesz również dzielić się z odbiorcami nowinkami branżowymi, ciekawostkami z życia firmy, czy przekazać wzmianki o przeprowadzanych właśnie akcjach promocyjnych lub konkursach. Przedstaw swoim klientom nowości produktowe lub usługi, które niedawno wprowadziłeś. Mogą to być informacje dotyczące zarówno działań na stronie Twojego sklepu internetowego bądź w sklepie stacjonarnym. 

Zapewne niektórzy zapytają: A gdzie w tym wszystkim jest sprzedaż, na której najbardziej nam zależy? Blog firmowy jest dla każdej działalności zasadniczo platformą edukacyjną. To początek lejka sprzedażowego, który pozwala na edukację potencjalnych klientów i prowadzi do zaufania. Im bardziej przekonasz odbiorców do siebie i swojej firmy, tym łatwiej będzie sfinalizować transakcję. Jeżeli chcesz poznać więcej informacji na temat marketingu treści, zapraszamy do lektury artykułu o content marketingu.

Popraw SEO swojej witryny. Pokaż wyszukiwarkom, że posiadasz wartościowe treści.

Każdy artykuł, który stworzysz i opublikujesz na swoim blogu firmowym, jest oddzielną stroną w Twojej witrynie, którą wyszukiwarki mogą indeksować. Oznacza to, że dzięki stałej aktualizacji treści na blogu, Twoja witryna będzie bardziej atrakcyjna dla wyszukiwarki. Przełoży się to na wysokie miejsce na stronie wyników wyszukiwania, a co najważniejsze – bez żadnych kosztów. Ważnym elementem w tym momencie staje się pisanie postów na blogu firmowym wokół słów kluczowych wyszukiwanych przez Twoich klientów. Gdy algorytmy wyszukiwarek zlokalizują popularne słowa kluczowe w Twoich publikacjach, z pewnością uznają je na tyle wartościowe aby wywindować Twoją witrynę w wynikach wyszukiwania. Warto jednak pamiętać, że wygenerowanie rozpędu na blogu wymaga czasu i zaangażowania. Jest to pewnego rodzaju inwestycja – im wcześniej zaczniesz i im więcej czasu poświęcisz, tym szybciej zobaczysz wyniki.

Stwórz bazę potencjalnych klientów. Badaj opinie. Testuj pomysły.

Dobrze i przemyślanie prowadzony blog firmowy pomoże stworzyć bazę Twoich potencjalnych klientów. Dzięki regularnej publikacji wartościowych postów istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się dyskusji i komentarzy na ich temat. Pozwala Ci to na poznanie opinii swoich odbiorców na konkretny temat. Gdy planujesz rozwój swojej działalności i chcesz wprowadzić innowacyjny produkt lub usługę, artykuł na blogu pozwoli przetestować Ci nowy pomysł. Aktywni użytkownicy Twojego bloga z pewnością pozostawią komentarz. Grupa odbiorców, tworzonych przez Ciebie treści, jest dobrym fundamentem do wszelkich opinii i ankiet, ponieważ trafiasz idealnie w swoją grupę docelową.

Połącz blog firmowy z social media. 

Taki duet bardzo dobrze ze sobą współpracuje i z pewnością jest w stanie przynieść firmie wiele korzyści. Specyfika działania jest jednak dla obu przypadków nieco inna. Umiejętność korzystania z bloga w celu promowania swojej marki w mediach społecznościowych pozwoli zbudować wokół niego społeczność. Komentarze na blogu mogą zapewnić jedynie wgląd w przemyślenia odbiorców na publikowany przez Ciebie temat. Często są to po prostu puste ze względu na to, że niewiele osób wyraża tam swoją opinię. Konta w mediach społecznościowych są przydatne nie tylko do udostępniania Twoich blogowych postów. Powinny także stać się kanałami, w których rozmawiasz z odbiorcami. Media społecznościowe mają ogromną moc i pozwalają dotrzeć do dużej liczby osób zainteresowanych tym, co mówimy, gdzie jesteśmy, co robimy.

    Korzyści płynące z blogowania nie ograniczają się tylko do posiadania bloga na swojej witrynie. Jeśli uda ci się skierować do niego wystarczający ruch, wkrótce z pewnością zaczniesz odczuwać wzrost sprzedaży. Klienci nie tylko zaczną Ci bardziej ufać, ale także będą kupować od Ciebie więcej produktów. Możesz wtedy wykorzystać potencjał swojego bloga firmowego do stworzenia strategii marketingowej.

    Jeżeli prowadzisz firmę online, firmę lokalną, organizację NGO czy nawet sklep internetowy i chciałbyś wzbogacić swoją działalność o blog firmowy – skontaktuj się z nami. Dostosujemy plan marketingu treści dopasowany do Twojej branży, marki i odbiorców docelowych.